Dobrý den, dnes je 25.04.2024 - 12:38
1. samizdatový internetový magazín v prvobytně pospolném kapitalismu a rozvinuté tržní demokracii

PROSINEC 2013 P.NOVOTNÝ - K.ŠÍP - P.BOBEK - ELITA GYMNAZIA NYMBURK

Bratři a sestry, drazí gardisté, přicházím s posledním letošním posledním deníčkem, je předvánoční a přednovoroční. Shrnu všechny věci, které jsem vám dlužen a snad na nic nezapomenu.

GEKA TREFILO!

Začnu Petrem Novotným. Petr Novotný, můj milovaný Gek, už je doma. Voláme si každej den. Petr je v pohodě, mluví plynně a zbrkle a rychle tak, jako mluvil, akorát občas vloží do řeči slovo, který tam nepatří. Říkal mi: „Prosím tě, já když mluvím takhle osobně, věcně, rodinně, tak mluvím souvisle. Ale když se pustím mimo okruh nejbližších, tak občas blábolím, ale to se spraví,“ řekl mi Geg. „Každej den, Ringo, je to lepší.“ Takže řekne: „Prosím tě, pojedete za mě hrát, protože já nemůžu, namísto mýho představení, prosím tě, jeď tam se souborem, já budu strašně deštník.“ Ten deštník tam nepatří, mně to ale přijde strašně roztomilý. Doufám, že se z toho úplně vzpamatuje a že zase spolu vylezeme na jeviště, přál bych si to moc. Ale s tím cestováním už to nevidím moc slavně, že by tím byly naše cestopisy uzavřeny. Uvidíte. Děj se vůle Páně.

MILOŠI! DEJ KÁJÍNKOVI MILOST!

Předsevzal jsem si, že teď před Vánocema propašuju Milošovi Zemanovi dopis, kde ho požádám, aby zvážil, zda by neměl dát Kájinkovi milost. Jsem přesvědčen, že Kájínek sedí nevinně, stejně jako 90 % občanů tohohle státu, odseděl si 20 let, je to dost. Miloš je jeho jediná naděje, jak mi řekla jeho advokátka Klára Samková. Nic, žádnej soud, žádná interpelace, nic tomu nepomůže, jediná naděje je milost prezidenta republiky. Bude těžký dostat ten dopis k Milošovi, aniž by ho někdo četl a neprodal ho Blesku. Pokusím se přes Ivanku. K Ivance možná proniknu spíš než okruhem opričníků k Milošovi samýmu. Je mi líto, že jsme se neviděli od voleb. Od jeho vítězné volby jsme se neviděli a nemluvili spolu. Je to škoda, protože leccos zajímavého, pravdivého bych mu řekl.

PAVEL BOBEK

Umřel Pavel Bobek, velký kus a velká součást mého života, veškerá moje činnost, můj hudební život se prolíná s Pavlem Bobkem. Byl to on, kdo přemluvil Šimka, aby mně nabídli po návratu z Ameriky, abych vedl semaforskou kapelu Shut Up. Pamatuju se na to jako dneska. Bobek byl opravdu gentlemen, byl to člověk, na kterýho často vzpomínám. Vy, kteří čtete pravidelně můj deníček, tak víte, že ještě před půl rokem popisuju, jak na jednom z rockových festivalů, kde jsem hrál se svojí kapelou bigboš, byl přede mnou Bobek, a jakej měl úspěch! Jak se držel starej ďábelskej dědek klavíru, jak zpíval svoje hity, který jsem všechny nahrál já. Houston, Ruby, Nechtěj mi lásku brát, atd... jeho LP Veď mě dál, cesto má. Většinu Bobkovejch věcí, těch slavnejch jsem nahrál já. A práce s ním byla prostě radost, hlavně to byl osobní přítel, to přesahuje rámec profesionální spolupráce. Stejně jako se Schelingerem, to bylo osobní přátelství. Pavel Bobek, pamatuju se, garda to zná, já už jsem to mockrát psal, jak měl smysl pro humor. Když jsme točili Houston, tak přijel na Petynku do studia už byly základy hotový, že bude zpívat a říká: „Kluci, teď jsem volal do Nashvillu, tak je tma a prší!“ Tak jsme zatáhli záclony ve studiu, aby tam byla taky jako noc, a Bobek šel na toaletu a přišel s kyblíkem a stříkal na nás vodu, aby ta nahrávka byla tak autentická, jako kdybychom hráli v Nashvillu. Trochu taky kalil a byl roztomilej, protože mě vytáh v hotelu v Ostravě a říká: „Ringo, nemáš veselý kalíšek?“ Protože ví, že rockeři vozí v kufru vždycky láhev alkoholu, když by večer se vyskytlo nějaké děvčátko, které by se chtělo dozvědět něco o hudbě blíže, aby ho rocker mohl ožrat, tak já jsem mu ten veselý kalíšek dal a Bobek ho vyzunkl a večer měl problémy s vystoupením. Pavle, budiž ti země lehká.

ŠETŘÍ HNED OD SAMÉHO POČÁTKU!!!

Máme novou poslaneckou sněmovnu, lidi se mě ptaj jako exposlance, vědí taky, že do všeho mluvím, co si o tom myslím. Já už jsem uvedl na stránkách deníčku, že jsem se sešel s Babišem a mluvil jsem s ním. Udělal na mě dobrej dojem, to, co říkal, jsem všechno bral. V duchu jsem si myslel: Jéžiš, Babiši, ty budeš koukat, co ti ta tvoje strana udělá za průsery, jak budeš zklamanej ve sněmovně, až budeš muset sedět s idiotama, který normálně teď se k tobě nedostanou. Tam budou chodit blbci, budou tě vopruzovat, budou ti říkat svoje kraviny a nakonec se všechno rozplyne v hovnech. No taky jsem měl pravdu, uvedli se tak a tím u mě skončili. Vy jste to možná nepostřehli, ale přicházející garnitura, kdy všechny strany mají ve svých programech šetření, úspory a zmenšení výdajů, tak začnou svoji politickou kariéru tím, že všichni chtějí bejt místopředsedové sněmovny. 4 nebo 5 místopředsedů sněmovny, všichni hamty hamty nažrat se. Zase připomenu písničku Je mnoho náčelníků a málo indiánů. Všichni 50% příplatek, auta, kanceláře, mobily, strašně drahý, ale nejenom 5 místopředsedů, každý vládcem, každý chce být místopředseda! Bože, to je, já jsem si na poslaneckou sněmovnu stěžoval, ale my jsme měli 2 místopředsedy, i takhle je to drahý. Navíc uvažujou o podvýborech! Prosím vás, výbor a na co podvýbor, když je výbor? Ale zase jde o 50% příplatek pro šéfa podvýboru, 30% pro náměstka podvýboru, oba dva auto, všichni auta, místopředsedové i… No hnus, promiňte, já nevím, co z týhle hajzloviny zůstane, ale tím u mě skončili a veškerý další kecy a veškerý další ty, jestliže takhle začínám svoji politickou činnost a předvedli tohle to národu, vy jste bohužel, Češi, moji milovaný blbouni, to vůbec nepostřehli tuhletu strašnou věc.

BYZNYS CLASS DO JIŽ. AFRIKY? HOVNO!

Chci se zmínit o Rusnokovi, tiskem ho protáhli za to, že Rusnok řekl: „Ty vole, teď zase zemřel Mandela, kdo tam pojede a KDO TO ZAPLATÍ?“ Dostal teda nakládačku, ale já chci říct, že je to úplná kravina. Samozřejmě takhle mezi sebou mluvěj, jako jsme mluvili my, jako mluvíte vy v práci, nehlídáte spisovnou češtinu. Je to prostě běžná hovorová mluva mezi lidma, ale co mě na tom potěšilo, že Rusnok řekl: „Kdo to zaplatí?“ Že ho to napadlo! To je správnej hospodář! Šílená cesta za Nelsonem Mandelou, teda i já musím říct, že ho obdivuju. Je to člověk, kterej vyzval Jižní Afriku k rasovému smíru a snášenlivosti, co na tom bylo nejlepší, on se obracel k černým! Vynikající člověk, ale co si budeme povídat, Jižní Afrika je daleko, je nám vzdálenej i jeho odkaz, abych řekl básnicky, je nám blízký, ale jeho bytost žije v daleké zemi a Rusnok měl v podstatě pravdu. To je jediný, co na Rusnoka můžu říct hezkýho, jinak mě nasral, že mě nejmenoval ministrem kultury, no já bych mu žádnou ostudu neudělal, ale stalo se.

KING SLOVENSKÉ TANEČNÍ HUDBY A BOŽSKÁ MÁZIKOVÁ!

Sešel jsem se s Vlado Hroncem, přítelem z mládí, slovenští posluchači, slovenští čtenáři mého deníčku by měli jeho jméno znát. Braňo Hronec a Vlado Hronec byli špičkoví představitelé taneční muziky slovenský a vůbec i evropský. Braňo Hronec byl označován jako jeden z nejlepších. Vlado Hronec mně byl bližší, víc jsme se znali, taky věkově jsme si bližší. Měl vynikající kapelu, navštěvovali jsme se, když jsme hráli oba v Norimberku. Oni hráli v nějakým velkým podniku, já jsem hrál s papá Hrubešem v café Bijou, kdoví, jestli ten podnik ještě existuje. No a já jsem za Hroncem chodil, seděli jsme, popíjeli jsme. Byla tam Máziková, moje přítelkyně. Dívat se Mázikovou a pít s ní víno bylo veliký potěšení, jak říkám, tak jsme se sešli po letech. Vlado žije ve Švédsku, vyprávěl mi spokojeně. Tak jsme zavzpomínali na kapely tý doby. Je to kus mýho století, dneska už se taneční hudba vlastně nehraje.

RINGOLAND

Pokud jste ještě nenavštívili Ringoland, tak máte k tomu příležitost v příštím roce. Ringoland má nové přírůstky. Tomáš Čermák u mě byl, doplnil obrazovou část, doplnil zvukovou část. Přibyly tam filmy a velmi si pochvaluje a potěšilo mě, protože mi říká: „Ringo, na tuhle neděli se objednalo 80 lidí k návštěvě Ringolandu. Budeme toho mít plný kecky, protože my je musíme pouštět, jenom kolik máme křesel v projekční místnosti a po půl hodině, takže někteří bohužel přijdou zkrátka.“ To se hezky poslouchá, takže Ringoland kvete, mám z toho radost.

MEZZOFORTE

Měl jsem vernisáž, poslední letošní. V hotelu, to není hotel, ten podnik se jmenuje Mezzoforte, je na Žižkově v takový zastrčený ulici, ale podnik je to velmi pěkný. Byl jsem tam, mám z toho fotky, taky je uvidíte. Byla tam operní pěvkyně, evropská hvězda operního nebe paní Randová, byl tam Srstka s manželkou. Byl tam Jefim Fištejn, měl jsem radost, že ho vidím po dlouhý době, skvělýho člověka, kterej má naprostej politickej přehled. Musím říct, že Jefim Fištejn patří u mě k největším autoritám, co se týče analýzy politickýho dění ve světě. Je sice specialista na Rusko, ale má intuici a vyzná se ve všem.

JABLONSKÝ - PŘEMYSL 2014!

Bude vás zajímat, že jsem ukončil teďka ke konci roku činnost mého starého souboru, soubor jsme omladili. Jak víte, přišla Miluška Bittnerová, Sandra Pogodová, Mojmír Maděrič, Petr Martinák a Roman Skamene. Za Romana se zaručil Maděrič, že se neožere. Jak víte, Roman byl u mě v divadle už dvakrát, pokaždé jsem ho za opilství vyhodil, ale je tak roztomilej, a tak dobře hraje a mám ho tak rád, že jsem na Mojdovu přímluvu ho vzal zpátky do divadla. Necháme se překvapit, já už vím, jak to dopadne, ale vy se nechte překvapit. A co je nejnovější novinka, to málokdo ví, odchází Milan David. Neodchází, ale omezí svý hraní v divadle. Milan David, kterej byl u mě skoro 15 let, vynikající charakterní herec. Přišel z Dividýlka ze Slaného, hrál u mě, já jsem s ním byl velmi spokojenej. Ještě, když u mě hrál Navrátil a viděl ho, tak říká: „Toho se drž, ten je moc dobrej, Ringo. Kdes ho sehnal?“ No sehnal, žije bohužel v Třebíči, má svý povinnosti, svou rodinu. Dojíždět na zájezdy na vystoupení, kde není zrovna královsky placen, chápu, že ho to trošku obtěžuje. V divadle nekončí, já bych chtěl, aby alternoval, protože má pro mě velkou cenu. Nahradí ho Jablonský, je to člověk, kterého vy znáte. Já si myslím, že Jablonský je vynikající herec, akorát ještě neměl příležitost to ukázat. Bude hrát knížete Přemysla. Přichází a dostává hlavní roli. Takže to bude sestava mého souboru v Dívčí válce pro příští rok.

BUDU ZASE LOCHTAT DRAKA ?!

Včera mi volal Karel Šíp a prosil mě, jestli bych nechtěl s ním natočit Všechnopárty silvestrovskou. Karel Šíp nemusí o nic prosit, hrát u Šípa je radost. Když vás Šíp pozve do programu, je to, jako kdyby vás nominovali do národního mužstva, ještě do středu útoku! No na spojku vlastně, ve středu je Šíp, ale na spojku. Má v tom programu být taky paní Holubová, taky Jablonský, takže nás uvidíte pohromadě. Aspoň si ověříte, jestli to bude fungovat taky na jevišti. Zase musím říct, že jako každej rok mě Karel Šíp potěšil a zároveň vyděsil. Říkám mu: „Karle, ty vole, čtyřikrát, pětkrát, jsem byl u tebe. Čtyřikrát to byla naprostá špička! A co když teď to posereme? Teď popátý co když se nám to nepovede? Jsme v prdeli, na celý rok 2014, mám z toho hroznej strach!“ Karel říká: „Neboj se, ty vole, má to bejt o chlastu, o alkoholu, o alkoholismu.“ Něco o tom vím, i když alkoholik pořád ještě. nejsem. Držte nám palce, ať to dobře dopadne. V okamžiku, kdy budete číst tyhle řádky, už bude všechno natočený a uvidíte nás na Silvestra, jestli to dobře dopadne. A v prvním deníčku v příštím roce, pokud se dožiju, se dozvíte můj průběh večera, jak vám ho popíšu, moje hodnocení, víte, že já vždycky vykecám spoustu interních věcí, který si jinak nepřečtete.

BĚŽTE DO PRDELE MLADÍ LIDÉ!!!

No a na závěr, než vám popřeju, ještě otřesnou věc! Doufám, že jste byli zhnuseni stejně jako já, když jsem si přečetl na internetu: Gymnazisté odmítají Hrabala v názvu školy, část ho nezná a část odsuzuje. Vedení gymnázia v Nymburku se snaží prosadit, aby škola nesla jméno jejího absolventa a slavného spisovatele Bohumila Hrabala, ale narazilo. 90 % studentů nymburského gymnázia změnu odmítá. Proti návrhu vedení školy je i předseda studentského parlamentu Tomáš Formánek. ( čert ho vem! Vzdělance! )Řekl, čtěte: „Studuji na této škole 6 let, dosud jsem o Bohumilu Hrabalovi nic neslyšel,“ řekl Deníku.cz. To je tak strašný! Já jsem myslel, že se mi to zdá, to jsou gymnazisti? Kdyby to bylo v pomocný škole nebo někde na gymnaziu v Zimbabwe tak neřeknu, taky bych se zlobil, ale tohle! Studuji na této škole 6 let, dosud jsem o Bohumilu Hrabalovi nic neslyšel! To je neuvěřitelný, to je zkáza, to je budoucí generace. Budoucí generace! Volal jsem řediteli, dovolal jsem se na něj, propracoval jsem se k němu a říkám: „Pane řediteli, jestli chcete, já tam přijedu a řeknu jim, že jsou idioti, pomůžu vám.“ On říkal: „Ne, pane Čech, je to zbytečný. Oni už se zasekli a myslej si, že jsou zásadoví, že bráněj svý.“ Oni prý nechtějí přijít o název Gymnázium v Nymburce. Říkám: „Do prdele, vždyť nepřijdou, bude to Gymnázium Bohumila Hrabala v Nymburce, do prdele!“ To je perspektiva, to jsou budoucí voliči, to je příšerný! Nejpřekládanější český autor 20. století, jeden z nejvýznamnějších spisovatelů 2. poloviny 20. století, nejslavnější prozaik! Hlupáci všech hlupáků futrálové! Byl populární v zahraničí, byl slavnej. Představte si, vy blbí studenti, že do hospody za ním na pivo vážil cestu prezident Clinton, aby ho viděl! A vám není dobrej pro vaše gymnázium? Pěkný gymnázium vám řeknu, hanba vám, hanba vám! Nevím, proč jsem si na závěr vybral takovejhle hnus, protože teď vám chci poděkovat všem za to, že mě čtete. Včera vás bylo skoro 600, každý den mám slušnou návštěvnost, mám z toho radost. Sleduju to, čtu to, co mi píšete, čtu vaše vzkazy.

 

Přeju vám všechno nejlepší v tomhle roce, uchovejte mi, drazí gardisti, svou přízeň. Přeju vám, moji drazí blbouni, šťastný a veselý Vánoce a krásný nový rok. Váš Ringo.

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR