Dobrý den, dnes je 22.07.2024 - 03:29
1. samizdatový internetový magazín v prvobytně pospolném kapitalismu a rozvinuté tržní demokracii

14. května 2015 JAZZ - SKAMENE - HVĚZDY VINYLU - GOTT - AMFORA - KROFTA – DRTINOVÁ - ML. NOVOTNÝ - JÁKL

 

Tak bratři a sestry, chtěl jsem vás pozdravit s „Prázdnikom pervovo mája“, ale už je, myslím, 17. máje nebo kolikátého a já píšu teprve teď dubnovej deníček. Moje fanoušky to nepřekvapuje, že máme tzv. umělecký skluz. Objevil jsem skvělou kapelu, kterou doporučuju všem milovníkům jazzu. Poslouchám jazz pořád, ale motám se v kruhu starejch jazzmanů, jako Miles Davis, Coleman Hawkins, Coltrane, Hampton a další. Ten jazzman jmenuje Selwyn Birchwood. To elpíčko ,,Don’t call no ambulance,, nevolejte ambulanci, jestli mi to moje angličtina dovoluje. Je to nádhera. Rytmickej moderní jazz, kterej ke mně znova promlouvá po letech blábolení současných jazzmanů. Jak říkal Rudla Rokl: „Hovno invence, hovno nápady, hlavně hodně rychle nahoru a dolů.“ To jsou celý jazzový improvizace. Určitě vyrostla nová generace jazzovejch hudebníků, můžete mi napsat jména, rád si je poslechnu.

 

SKAMENE

Co je nového v divadle? Řešili jsme problém, Roman měl kvartální výpadek. Roman Skamene je skvělej, rozehrál se božsky. Bivoj v jeho podání je geniální. Roman je prostě prvotřídní herec, akorát si rád trošku přihne a najednou volal vyděšenej Maděrič, že Roman nepřišel na sraz, což je malér. My jsme věděli, že jak Roman nepřišel na ten sraz, protože jinak je přesnej, že má ten kvartální výpadek. Říkám kvartální, ale on je to už půlroční. Zlepšuje se to, ale je to půlroční výpadek, kdy není k použití. Tak naštěstí náš technik, kterej hrál Bivoje už několikrát a je schopen zaskočit nejen za Bivoje, je to vynikající kluk, jmenuje se Evžen Hájek. Já jsem o něm nikdy nepsal. On sám žongluje, chodí na chůdách, má dětský představení a umí asi tři role v Dívčí válce a když je krize, tak on postaví jeviště, zatáhne oponu, roztáhne oponu a jde hrát. Takže za Romana zaskakoval. Roman potom přišel : „Já se ti jdu omluvit.“ Já říkám: „Romane, nemusíš, já tě mám rád. Já to chápu. Nemůžeš si pomoct.“ Roman říká: „To, člověče, není jenom, že bych se ožral, mně se udělá zle, já mám psychický problémy a s tím vlastně chodím k doktorovi, dostávám na to prášky. A jak mi je blbě, tak já si dám jednoho panáka, druhýho, třetího a už jedu. Povídám: „Takže jsme se, Romane, dostali k tomu, že nejsi opilec, ale že jsi nemocnej.“ Nic, nedostal pokutu, ani jsem ho nepokáral. Měl jsem radost, že ho vidím živýho a zdravýho. Bivoj je skvostnej. On si vytvořil i takovou zvláštní mluvu, neříká R, neříká O a A. Je to zvláštní, kdo půjdete na moje divadlo, tak budete z Romana Skamene jako z Bivoje nadšený.

 

HVĚZDY VINYLU

Točil jsem další Hvězdy vinylu, program, o kterým jsem vám už psal. Má neskutečnou sledovanost, na R Dvojce, každou neděli od 10.30 do 11.00 si nás můžete poslechnout program kdy mluvím s hvězdama vinylovech Lpíček. Hodně z nich přežilo do dneška ve zdraví a pohodě. Natočil jsem Laufera, Radka Tomáška, Linku, Janu Petrů, Rezka….atd. Laufer byl vynikající! Laufer je šoumen, natočili jsme dva díly, já jsem se ho ptal i na kapitána Minaříka. „Pepo, jak to bylo s Minaříkem.“ Tak Pepa vyprávěl, ale nevyžvaním vám to, poslechněte si to. Přednost toho programu Hvězdy vinylu je, že toho na ně a o nich hodně vím, protože jsem jeden z nich, tak ta debata je prostě daleko víc in, jak by řekli noví Češi. Radek Tomášek, vynikající, můj velkej kamarád, já ho mám rád, dokonce jsem jeden čas s ním několikrát vystupoval. Vyprávěl o konfliktu s Plavci, to málokdo ví, nikdy se to moc nerozebíralo, já jsem to v programu Hvězdy vinylu rozkryl v obou směrech. Jednak s Tomáškem jsme to rozebrali naprosto seriózně a teď s Jirkou Veisserem, protože jsem točil i Plavce Jirku Veissera, takže opravdu zajímavý.

 

GOTT

A Božskej Karel přišel! Karel si udělal čas na můj program, rádi jsme se viděli, tak jsme se tam objímali. Jsem rád, že se už na mě nezlobí s tím obrázkem ze Silvestra, u Šípa. Vy, kdo tu kauzu sledujete, víte, že jsem nerad a nevědomky Karla urazil. Tisíckrát jsem se mu omluvil. Tady jsme se už objímali. Bylo to nádherný! Karel byl skvělej. Prozradil věci, který normálně neříká. Mluvili jsme o všem, i o rodině, o Ivance, o jeho láskách, o jeho snech. Nemůžu si pomoct, je to vynikající člověk. Ptal jsem se ho, jak mě kdysi estébáci vyslýchali, jestli něco nevím o tom, že Karel Gott podporuje chartisty. Tak jsem se ho na to ptal. On říkal: „No, Občas jsem jim něco šoupnul.“ Skvělej člověk Karel.

 

AMFORA PO 40 LETECH….

Pozval mě Petr Salava na oslavu výročí 40 let fotbalové Amfory do Sadský. Před 40 lety tam hrála Amfora svůj první zápas v historii a já jsem tenkrát hrál. Říkal Salava: „Měl bys tam, Ringo, bejt, protože to je výročí!“ Panebože, 40 let! To je tak dlouhá doba. Tak jsem tam jel, byl tam taky Božskej Karel, vykopával, skvostně vykopával! Dvakrát se netrefil do míče. Lidi to kvitovali s nadšením. A já jsem při rozehrávání taky dvakrát upadl. Ale ne schválně. Lidi se smáli, říkali si, že Ringo dělá legraci, ale ne. Zamotal jsem se, mám ve svejch 72 letech naprostou ztrátu stability. Kácím se bezdůvodně, aniž by do mě někdo narazil. Tak Salava říká: „Budeš hrát jenom chvíli, tak 10 - 15 minut, aby tě lidi viděli, já tě pak vystřídám.“ A představte si, proč vám to říkám, vzal jsem vnučku Andulku s sebou, která se dívala, smála se, fotila mě, i jak jsem upadl, mě vyfotila. A říkala: „Dědo, vy máte, všichni ti hráči, strašný pupky!“ Já jsem říkal: „No, Andulko, je to stará garda. Tam už ty pupky jsou, co naděláš?“ Pak přišla paní starostka a teď se ukázalo, že ze 30 hráčů, který hráli za Amforu před 40 lety, žijeme už jenom 4. Salava, Táborský, Werner Kotas a já. To mě zdrtilo. Ztráta 26 lidí během 40 let, to mi trošku zkazilo tu slavnost. Upadl jsem bezdůvodně ještě asi dvakrát, tak jsem se nechal vystřídal, ale vychutnal jsem si to. Kdo má rád fotbal, ten nikdy nezapomene na ten slastnej kontakt s míčem, na ten dotyk fotbalovýho míče a vaší nohy. To je hudba sfér. Kdeže ty loňský sněhy jsou? Loučili jsme se se Salavou, tak říkám: „Salavo, tak zase za 40 let. Nezapomeň mě pozvat.“ Tak jsme se tomu smáli, ale ne moc.

 

JÁKL

Točil jsem na Barrandově program s jedním boxerem. Neznal jsem ho předtím, ale šel jsem. Já tyhle věci nerad dělám, ale bylo to na přání ředitele Soukupa, kterého mám ho rád a obdivuju ho. Je to jeden z nejlepších ředitelů, jaký jsem kdy v televizi poznal. Skvělej člověk a ví, co dělá. Mám pro něj jen slova chvály. A protože Soukup řekl, že by mě tam chtěl, tak jsem tam šel. Ten boxer, co to uvádí, byl dobrej, byl připravenej. Tam jsem poznal Jákla, manžela nejkrásnější ženský poslední 20 letý dekády. Vy si na ni budete pamatovat, jmenovala se Romana Vítová. Uváděla počasí na Primě. Skvělá holka, taky jsem se s ní jednou sešel, mluvil jsem s ní, byla fajn. Dobře si vybrala. Jákl je skvělej, dobře vypadá, chytře mluvil, mluvili jsme i o Kájínkovi. Notovali jsme si. I Jákl si myslí, že Kájínek sedí nespravedlivě. Třeba jste ten program viděli.

 

AUDIO - KNIHA….?

Byl za mnou Srbecský, můj kamarád. Je spolumajitel společnosti Země pohádek, nebo tak nějak se to vydavatelství jmenuje, ale nedělají jenom pohádky. Chce udělat audioknihu, a sice Generace Beatles I a Generace Beatles II, kterou jsem teďka dopsal, odevzdal, měla by vyjít na Vánoce. Protože Generace Beatles I měla skoro 480 stran, to já nejsem schopen načíst ani bohovi. Jednak se nesoustředím, jednak mě bolí huba. A jsem taky línej, takže nás to bude číst víc, Mojda Maděrič, Jarda Navrátil, Honza Kačer a Uršula Kluková. Skvělá sestava! Jsem na to zvědavej! V podstatě já ani nevím, co audiokniha je! Jestli je to to nahraný cédéčko, co si kupuju? Možná ne.

 

PÍCHNEŠ A JSEŠ V PRDELI!

Udělal jsem zkušenost s novodobou technikou, musel jsem se smát. Mám auto, který má všechno, kamera, ukazuje kam jedu dopředu, kam jedu dozadu, do strany, mám 12 airbagů, ukazuje mi, jestli jedu na sever, nebo na jih, to auto je přecpaný technikou. A pak jsem píchnul kolo a byl jsem v prdeli. Praskla mi pneumatika. Rozjel jsem ji, protože jsem píchnul v řadě v Praze na tý nejfrekventovanější třídě, takže jsem musel ještě asi 200 metrů jet, protože by mě zabili šoféři. Odbočil jsem doprava na chodník a tam jsem musel čekat, až přijedou lidi s heverem. Tak jsem si říkal, že celá ta technika je k hovnu, když pak se stane, že vám praskne guma, tak jste prostě v prdeli a chipy nahradí hever!

 

NOVOTNÝ BOURAL…

Pavlík Novotný měl bouračku, naštěstí se nezabil, jen se trochu pomlátil. Volal jsem mu do nemocnice. Dlouho mi to nebral, tak jsem mu nadával a on mi říkal: „Ringo, nezlob se, já jsem byl zafačovanej, ale už je to dobrý.“Řekl jsem mu: „Pavlíku, já jsem volal tátovi, (Petrovi Novotnýmu) protože chci napsat druhej díl toho našeho cestopisu ,,Jako Čuk a Gek,, protože spoustu zemí kde jsme byli jsme nepopsali. Není tam Jordánsko, Mexiko, není tam Mongolsko. Tak Pavlíku prosím tě, protože už je to dlouho, co jsme tam byli, potřeboval bych Petrův deníček z té doby abych se měl čeho chytit! Vím, že Petr za mých posměšků posílal každý den do Prahy maily, kde jsme byli, co jsme tam dělali, deníček na jeho webovkách. On mě vlastně inspiroval k mému deníčku - pardon měsíčníčku…. On byl důslednej jako ve všem, psal ho denně. Já to dělám jednou za měsíc, a jak vidíte, ještě dubnovej s desetidenním zpožděním. Tak jsem říkal: „Pavlíku, najdi ty tátovy poznámky.“ A on říkal: „Prosím tě, to bude velkej problém, protože tátovi zrušili doménu, když ji nepoužívá, a já budu muset zjistit, kde to je, co se s tím stalo.“ Ale bez těch poznámek já ten cestopis nenapíšu. Fotky mám, ty mi Petr dal, dokonce myslím, že jsem to už v nějaký knize zveřejňoval, jak mě fotil u cedule Corleone v Itálii, v tom slavným městě, odkud byl don Corleone. A když to fotil, tak mu přes objektiv lezla vosa a to Corleone není vidět. Takže stojím u cedule, jakoby to bylo někde v Chuchli.

 

PLNÉ SÁLY

Hráli jsme v Sedlčanech, v Ústí, v Hradci, v Klatovech, v Jaroměři, v Hodoníně, v Polný, v Plzni, v Litomyšli, v Olomouci, v Lounech a v Třebíči. Všude vyprodáno. Velký nadšení. Dokonce lidi stojej! Já jsem dlouho nezažil lidi k stání! A vím, jak mi říkal vždycky Suchý se Šlitrem: „Ringo, když stojej lidi v parteru, vzadu a na bidýlku, to znamená, že divadlo je živý a oblíbený, milovaný.“ Radujeme se z toho s Maděričem jako malý děti. A v tý Třebíči hrál Navrátil. Vrátil se do svý role Přemysla. Střídá se se Štědroněm a Přemysla umí taky Jablonský, takže máme tři Přemysly. V Třebíči, ve svém rodném městě, hrál Olda. Hrál skvostně, lidi mu tleskali. Nádhera. Mám radost z divadla, velkou!

 

KRÁL KROFTA!

Umřel pan Krofta. Nenapodobitelnej režisér a vynikající člověk. Z hradeckýho Draku. Jeho syn studoval na fakultě divadelní s mým Michalem, takže já znám i mladýho Kroftu a přes něj jeho tatínka. Dokonce, když dělal premiéru hry o Beatles hradeckej Drak, tak mě Krofta pozval jako Ringa a já jsem tam dokonce, myslím, vystoupil v krátkým proslovu, nebo v nějaký skeči, už nevím. Přišlo mi to tak líto, televize dávala o Kroftovi nádherný film a uvědomil jsem si, že lidí, jako je Krofta, takovejch se rodí velmi málo, velmi málo! Škoda ho, neznám druhýho takovýho mimo Formana.

 

MARTINÁK - PŘEMYSL!

Petr Martinák hrál Přemysla. Musím ho pochválit, ale nejdřív ho pokárám. Martinák přijel do Loun pozdě. Hráli jsme od sedmi a Martinák přijel za tři minuty sedm. Se mnou to mlátilo o zem! A to mi ještě volal: „Já jsem na kraji Prahy.“ Já mu říkám: „Kde seš, ty vole?“ Podle divadelního zákona máme bejt hodinu před začátkem představení na místě. Jinak pořadatel může zrušit vystoupení, aniž bysme se mohli byť jenom ozvat. „Velká doprava.“ Já říkám: „Ty vole, velká doprava je už dvacet let! To jsi zjistil ty teď!“ Martinák má jednu špatnou vlastnost, že jezdí na poslední chvíli. Tak to nebude! Tomu jsem učinil přítrž. Dostal pokutu, hrál za polovinu. To ho velmi sebralo, byl naštvanej. Ale tu pokutu jsem mu dal až po vystoupení, protože hrál ten den v Lounech v hlavní roli. Hrál Přemysla. Teď přijde ta pochvala. Naučil se ho perfektně bez jediný chybičky. Hrál dobře. Ale pokutu jsem mu neodpustil, protože kázeň musí bejt, jak říkal Švejk. Představte si takový vojáky bez disciplíny. A Karlák a na každým stromě jeden voják bez disciplíny. Nevím, proč mě napadla tahle asociace. Takže mám teď 4 Přemysly, tak snad to bude stačit.

 

OPERACE OKA

Půjdu na operaci s očima, mám šedej zákal na pravým oku. Bylo mi to divný, že nějak blbě vidím, ale nešťoural jsem se v tom a řešil to stále novejma brejlema. Pak mi optička povídá….na pravý oko skoro nevidíte! No tak děj se vůle Páně, držte mi, moji drazí gardisti, palce.

 

ZÁKON EKOFAŠOUNŮ

Viděl jsem nádhernou zahrádku před hospodou. A tam byla cedulka: Vybojovali jste si svůj nekuřáckej zákon, hajzlové, tak běžte dovnitř a neserte se nám na zahrádku. Tak jsem s tím tak souhlasil! To byla nádhera. Hulili jseme a foukali to těm blbečkům co chtěj bejt zdravý do ksichtu!

 

SMRT V MUZEU. CZ

Na Strakonický, je velkej plakát s lebkou, bílá lebka na černým pozadí, velmi děsivý a tam je napsáno: smrt v muzeu.cz. To je zřejmě nějaká akce v Národním muzeu, ale přišlo mi to divný…Ale tak jsem si říkal, že kdyby byli vtipný, tak si zjistí ty umělce, kterým je přes 70 jako mně a napíšou: Pane Ringo, zveme vás na výstavu Smrt v muzeu.cz, a protože to je aktuální, vy nebudete platit vstupné. Přijďte a když se vám tam neudělá dobře, už tam můžete zůstat. Nebyl by to skvělej fór? Byl, viďte.

 

DEN INVESTIČNÍCH FONDŮ…????

Já shromažďuju kraviny a příšernosti, sbírám je. Když jsem byl ve spořitelně bohužel vybírat, nikoliv ukládat, tak jsem viděl, že je, světový den investičních fondů. Něco tak zrůdnýho! Představte si, je den invalidů, den matek a jeden den si získaly i investiční fondy. Tak jestlipak jim taky zpívají Happy Birthday to you, happy birthday, drahé fondy, happy birthday to you? Kraviny, vymejšlej kraviny. Jenom idiot může udělat světový den investičních fondů. Investuj do fondů, my tě okrademe! Zlatá zásada, to podepíšu stokrát.

 

FRAJEROVO PRKNO

Byl jsem naproti Máťovi, šel z tréninku fotbalu …… něco si vyndával z tašky a říkal: „Dědo, podrž mi prkno.“ A dal mi svoje prkno, jak na něm ti mladí blázni, jezděj. Tak jsem to prkno vzala A dal si ho podpaždí. Proti nám šli puberťáci v Matesovým věku a teď mě viděli s tím prknem a najednou jsem viděl obdiv v jejich očích…. Poznali mě a říkali si: Jé, hele, Ringo, byl jezdit na prkně, to je bomba!. Nenapadlo je, že to prkno nemusí být moje. Tak jsem ho uchopil pevně v podpaždí a říkal jsem si, že k něčemu mi to prkno bylo dobrý. Pak mi Máťa říká: „Tak mi ho, dědo, zase dej.“ Já jsem říkal: „Ne, ne, ne, prknu nesu já.“ Tak jsem šel a triumfoval jsem s prknem.

 

HITLER Je GENTLEMAN!

Někdo mi poslal tu Peroutkovu Přítomnost, někdo z vás mi ji poslal, nevím, kdo to byl. Tak jsem si to vytiskl a přečetl: ,,Pan Hitler je slušný muž, který pro Německo udělal spoustu věcí. Pod vedením pana Hitlera Německo vzkvétá,,. Jestli ten článek není padělek? Kdo ví ale vypadá věrohodně.Teď už to běhá hodně po internetu.

 

DRTINOVÁ TV

Pozvali mě do televize, internetové televize, která je dost sledovaná, i Michal mi říkal, že to sleduje. A říkal mi: „Tati, dej bacha, ať si nenaběhneš. Hodně lidí to poslouchá.“ Tak jsme mluvili o všem, bylo to o Milošovi, můžete si to ostatně pustit, je to na Drtinová TV. Ano, byla to Drtinová. Byla velmi kulantní, slušná, ale nedala se jen tak, ale já taky ne. Mluvili jsme o Milošovi, o politice, o přistěhovalcích, o všem. Já jsem říkal: „Kde je ta omluva Milošovi za Peroutku? Útoky, jen a jen nadávky jak hrom.“ Taky jsem jim musel vysvětlovat, proč Miloš jel do Moskvy, když tam nikdo nejede. Bác, druhej den tam jede americkej ministr zahraničních věcí. Tak proč může jet americkej ministr zahraničních věcí, a ne českej prezident? Debilové, debilové, debilové. Ale debata byla pěkná. Dokonce mě i Michal pochválil. Říkal: „Tati, já jsem si to pustil, umíral jsem hrůzou, co plácneš, byl jsi dobrej!“ Tak od synka mě pochvala těší. A doufám, že až si to pustíte, že mi na stránkách mého webu vyslovíte pochvalu taky. Ale neříkám si o ni, upřímně! Hodně štěstí, blbouni!

 

PREMIE — DOBROSEROVÉ Z BRUSELU

Svět řízený pravidly mediálních rad je krásný svět. Jasný a přehledný. Umožňuje pochopit, proč je změna globální teploty o půl stupně pro budoucnost naší civilizace evidentně zkázonosnější než bídná hemživost spermií. Proč jsou některé amnestie humánní, promyšlené a osvobozující, zatímco jiné zločinné a sprosté. Proč je psychologicky i politicky správné podporovat Albánce proti Srbům a proč jsou nám Albánci mentálně, historicky i kulturně mnohem bližší. Proč je záslužné protestovat proti útlaku homosexuálů v českých zemí a v Rusku, proč máme podepisovat petice na obranu Vzbouřených Kočiček, zatímco v Saudské s námi spřátelené Arábii hrozí homosexuálům kamenování a Vzbouřené Kočičky by bez úhony ani nestihly vystoupit z letadla na letišti v Rijádu. Proč se nesmí pít rum vyrobený z rumové tresti a z bramborového lihu, jíst marmeláda z borůvek, proč se nesmí kouřit v hospodě a na zastávce autobusu, kde je cigareta nejlahodnější, proč nesmí být splachovadlo plné vody a proč soused nesmí dostat jitrnici z mého vepře. Proč nesmím plácnout vlastní dítě, když těch několik málo dobrých ran, které jsem v dětství dostal, mi nijak neublížilo, ba naopak, možná mě zachránily před peklem na Zemi. Poslanci si po nedůstojném (a hlavně hloupě zbytečném) hašteření na konci loňského roku odhlasovali zvýšení platů o 2,9 % pro rok 2015 a mohli se tak těšit na přilepšení v průměru o 1500 Kč. Jak ale udiveně uvedla poslankyně Vlasta Bohdalová, na účtu ji za leden přibylo k výplatě jen 117 Kč. Někteří poslanci, zejména ti zdaleka dojíždějící a tedy pobírající vyšší náhrady, našli ve výplatě dokonce nižší částku než v loňském roce. Jak následně zjistila investigativní poslankyně Bohdalová, v novele o dani z příjmu byla schovaná změna spočívající ve zdanění náhrad, které uvedené zvýšení mezd poslanců v podstatě eliminuje. Paní poslankyně za všechny další udivené poslance dodává: "Vůbec si nejsem jistá, že se něco takového projednávalo a nikdo nás na to ani neupozornil. A my to v té smršti zákonů asi přehlédli." Existuje snad lepší příklad toho, v jak hluboce nekoncepčním amatérismu vznikají právní předpisy této země?

 

Opsáno z facebooku:

Dnes mi doma vypadl na dvacet minut internet, tak jsem šel do obýváku popovídat si s rodinou. Jsou to celkem milí lidé.

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR