Dobrý den, dnes je 30.05.2024 - 19:03
1. samizdatový internetový magazín v prvobytně pospolném kapitalismu a rozvinuté tržní demokracii

30. ČERVNA 2014 BOŽSKÁ DARJA - MLÁDEK - ŠÍP - RUSKO - MS 2014

Je tady červenec 2014 a červnový deníček s měsíčním zpožděním stárnoucího Mistra. Garda odpustí, vám ostatním nic jinýho nezbývá. Tak copak se nám to událo v červnu?

ŠKRTEL JE NAOZAJ Z HANDLOVÉ!

Děkuju všem, kteří mi píšete na webovky vzkazy a různý poznámky, hodnocení. Vždycky mě to potěší. Jeden z vás, podepsal se Zenon, mě opravil, když jsem minule uvedl, že Slovákům závidím Lúčnicu a Škrtela. Uvedl jsem jak v Liverpoolu visel velkej transparent. Humenné zdraví Škrtela. Tak Zenon mi napsal: Houby, Ringo, Škrtel je z Handlový. Takže vás o tom chci taky informovat. Geniální útočný obránce Škrtel z Liverpoolu pochází z Handlový.

GARDISTA Z LITVY.

Jeden z vás mi dokonce píše z Litvy. Litva zas není tak daleko, ale představa, jak si mě v Litvě někdo klikne a čte, co se u nás odehrálo, čte si deníček, sexuální novinky nebo něco z Literatury… Prostě měl jsem radost, jak velkej dosah má ten váš zaprděnej internet. Čtou mě vlastně i ve Spojenejch státech, ale ta Litva mi přišla taková zvláštní, že zrovna v Litvě…

LOUČENÍ S DARJOU......

Veliká událost měsíce bylo rozloučení Darji Klimentový, hvězdy Londýnskýho královskýho baletu. Krásný a smutný. Bylo to ve Smetanově divadle, dnes teda Státní opera. Koukal jsem na ni v němém úžasu, protože u nás doma běží Daria vlastně neustále, Klaudinka si pouští Giselle, kdykoli ji bráchové pustí k televizi. Takže já i celá rodina známe hudbu z Giselle nazpaměť. Darju jsem si i já vtiskl jako Giselle. Byla skvělá! Měla partnera, kterýho má ráda, jmenuje se Muntagirov. Tančila krásně. Mluvil jsem o přestávce s maminkou Darji, s paní Klimentovou. Říkala mi, že Darja má snad nataženou šlachu, nebo namoženou, takže neskáče. Kdyby mně to neřekla, tak bysme to nepoznali, tak božsky Darja tančila! Bylo mně to líto jako všem, že končí takováhle božská éra. Bezesporu nejslavnější baletka, jakou jsme kdy měli. To říkám, a víte, že se vyznám. Balet, to je moje! Prostě končí velká éra veliký baletky, veliký umělkyně a Darja vstoupila do slávy nesmrtelných. Ještě ji jednou uvidím, Libor Pešek má výroční koncert v Obecním domě a Darja vystupuje se svým partnerem. To mi taky prozradila Darji maminka, že tam budou tancovat oba. Už mám lóži, už sedím blízko, abych to viděl, abych z toho měl zážitek! Je mi to moc líto. Kdybych jí tak mohl ubrat 15 let, bylo by to skvělý. Ale i tak dala světu hodně.

NEOBJEKTIVNÍ ZPRAVODAJSTVÍ!!!

Slyšel jsem v televizi mluvit Vyvadila. Mluvil tak skvěle! Mluvil o Rusku, o Ukrajině, jak to vidí on. Naprosto jsme se shodli, přesně odhalil tu nerozumnost, tu ukvapenost západního světa, do kterýho teda zaplaťpánbůh patříme. Vlastně vyvolali občanskou válku, svrhli, málo platný, legálně zvolenýho prezidenta, to mu nikdo neodpáře. A ať už to byly demokratické, nebo nedemokratické síly, nejsem úplně přesvědčenej, vím, jak bylo arabský jaro, v tom všem je takovej bordel, člověk do toho nevidí. Vyvadil říkal to, co já si myslím taky. Volal jsem mu, říkám mu: „Vyvadile, ty jsi mluvil krásně, musím ti gratulovat.“ On říká: „Ty vole, my se známe, vždyť ty děláš, jako žes mě objevil, vždyť jsme seděli spolu v parlamentu.“ Tak jsem si vybavil, že byl v lavicích sociální demokracie stejně jako já. Jestli je to na internetu, najděte si, byl to rozhovor na ČT 24. A myslím, že je sakramentsky mrzelo, že Vyvadila pozvali. Navíc mladá sympatická redaktorka, nepřipravená, naivní, bez informací. Jak si ty krásný holky myslí, že jsou dobrý spíkři! No jsou, když uvádí dopravu a počasí a zprávy, který čte ze čtecího zařízení. Ale pustit se se zkušeným politikem do polemiky a hájit takový to oficiální stanovisko Evropský unie o pravdě a lásce, když víme, že Ukrajina má 40 milionů obyvatel a že jde o ty Ikey a Kauflandy a Kauhofy, narvat tam ty řetězce a obchoďáky… Ne, podstata je někde jinde. Ne svoboda, ale byznys! Rozumím Ukrajincům, že chtěj patřit do Evropy, ale byla to veliká chyba, do čeho je vehnali idioti z Bruselu, zkomplikovali jim strašně život. Uvidíte ještě, kam se to bude ubírat. Nadělili jsme jim občanskou válku!

MLÁDEK V RINGOLANDU!

V Ringolandu bylo roční výročí mého muzea. Tomáš Čermák pozval vybranou společnost. Byl tam Mládek, Mládek otvíral svou část výstavy, má tam okénko, jako můj generační současník, přítel a celoživotní kamarád. Bylo to skvělý, seděli jsme tam, pokecal jsem si s Mládkem. Těžko bysme se scházeli. Pochválil mě za trilogii Antarktida, Francouzská Polynésie a Prales. Pochvala od Mládka mě udělala velkou radost!. Vystavil tam nádhernej obraz Lenina, jak jede na snowboardu, jak sjíždí po svahu na snowboardu. Velký plátno, myslím metr krát 1,60. Nádherný! Krásný bylo, Tomáš pozval jednak svoje kamarády, příznivce Ringolandu, taky moje příznivce, bylo to krásný, byl to opravdu hezkej večer. A hvězdou, nebo zlatým hřebem bylo, když mi ukázal mail od svého přítele ruskýho podnikatele, se kterým hraje golf a kterej se taky zajímá o moje obrázky a byl pozván. Napsal mu, že teda: Prostite, tovarišč Čermák, ale ochorela bábuška. Babička nemocná, takže podnikatel je doma s babičkou, vaří jí čaj a podává jí chalvu a pelmeně. Takhle si to představuju. Škoda, až se bábuška uzdraví, tak se s ním seznámím osobně.

ŠÍPOVI NAROZENINY V ZELENÝ ZAHRADĚ.

Další narozeniny měl Karel Šíp, v Zelený zahradě jsme se sešli všichni jako už mockrát. Karel Šíp tam měl celou rodinu, seděli tam u stolu, bylo to roztomilý. Viděl jsem na Karlovi, že je rád, že jsou pohromadě. Tak jsme prohodili pár slov a byli jsme oba rádi, že se vidíme. Zelená zahrada je opravdu uctivé místo k setkání stařičkých mistrů. Byl tam samozřejmě i Klusák a velký slávista Barták.

S BOHEM RÁDIA!

Ukončil jsem činnost vysílání na Hitrádiích, to jsou rádia, je jich asi deset, jak víte, dvakrát denně mluvím na těch 10 rozhlasových stanicích, který patří do jedný společnosti. Není to bohužel Praha, to jsem se ptal svýho kamaráda Zdeňka, kterej se mnou točí ty pořady, Ranní rozhovory se to jmenuje, proč mě nevysílá jejich stanice. Praha City se to, myslím, jmenuje. Tak se ptal šéfredaktorky a ta říkala: „Ne, pan Čech není pro naše posluchačky, on by je vždycky jenom rozčilil.“ Takže ukončili jsme několikaletou činnost. Jen pro vaši informaci, začali jsme vysílat 23. listopadu 2010, vysílali jsme nepřetržitě 188 týdnů a odvysílali 910 dílů, Ranních rozhovorů. Mimoto 46 dílů čtení z Ringova deníčku,, kde se nyní nacházíte. A další glosy a komentáře k aktuálnímu dění mimo pořad, jak to vidím já. Zajímavý je, Zdeněk Koudelka, který je pečlivý redaktor, vzorný referent, si pečlivě poznamenal, že za ty 4 roky u mě vypil víc jak 25 litrů kávy. A já vařím dobrou kávu! Sice, jak říkal Petr Novotný, že je to nejhorší, nejhnusnější kafe v Praze. Už nemá pravdu, koupil jsem si kávovar, jak víte, slušně drahej a dělám kafe z toho nejlepšího, jaký vůbec je. Ani se vám neodvážím říct, kolik ten pytlík stojí, ale chci, aby mě hosti chválili za moji kávu. Zdeněk Koudelka si pochvaluje.

POPRVÉ DOMA!

Dívčí válka se vrací domů. Poprvé za těch 40 let jsme hráli Dívčí válku na Vyšehradě. Tam, kde se vlastně všechno odehrává, kam Dívčí válka patří. Jak říkám, hráli jsme ji doma. Hráli jsme venku, je tam pěknej amfík. Byl plnej, lidi byli skvělí, soubor skvělej. Měli jsme zvláštní pocit, že hrajeme v místech, kde se pravděpodobně některý věci, který já popisuju, i když samozřejmě trošku jinak, odehrály. Já bych chtěl při tý příležitosti zopakovat to, co jsem vlastně už vyzradil v některých předchozích článcích a sice, že Libuša byl pravděpodobně chlap. Protože jméno Libuša je jméno mužský. Tak u mě je to pěkná kozatá ženská. Hrála ji Miluška. Velkej úspěch! Dívčí válka má vždycky velkej úspěch, to jsem teď nemusel psát. Myslím, že jsme tam hráli poprvé a naposled.

DÍVČÍ VÁLKA II.

Chystám se psát druhej díl...... Ukvapeně jsem to slíbil, někde jsem se ožral a řekl jsem hercům, že už to píšu. No, lhal jsem, ale mám už osnovu. Teď dopíšu Generace Beatles 2. díl. Chtěl bych natočit CD, mám spoustu progresivních textů, hledám stále skladatele, nějaký mám, něco si ještě poslechnu. Až dotočím CD, budu-li ho točit, tak napíšu druhej díl Dívčí války a objedu s ním republiku. Kéž by byl aspoň z poloviny tak úspěšnej jako první. Pořád se hraje, pořád minimálně 5-6 ochotnickejch divadelních souborů po republice a jak už jsem psal tak ti Kanaďani v Sascatchevanu a ve Vancouveru krajanské divadlo Za rohem.

PO 10 LETECH V ÚŠTĚKU.

Byl jsem pozván, můj galerista Uhlík, vynikající galerista z Úštěku dělal retrovýstavu po 10 letech. Nejvýznamnější umělce, který tam měl. Je velmi úspěšnej. Já jsem spokojenej s úštěckou galerií. Pozval Vlastu Kahovcovou, pozval Kodeta, pozval Saudka, Suchýho, Kanyzu a další významný lidi. Vlasta Kahovcová se omluvila, že je její manžel nemocnej. Kodet se taky omluvil, Saudek se taky omluvil, že se o něm točí film, což je pravda, ale nechápu, proč by je nemohl nechat chvilku o samotě. Těšil jsem se, že uvidím všechny tři. Jedinej idiot, jedinej blbec, kterej přijel, jsem byl já. Tak jsem tam stál jako ten kůl v plotě. Kdo byl kůl v plotě? Jakeš. No výstava byla pěkná, ale znova musím zopakovat, že je to anachronismus, už to vůbec nemá žádnou platnost. Choděj pořád stejný lidi a chodí jich málo, najedí se chlebíčků, napijou se vína a jdou domů. Svým způsobem jsem litoval toho večera, o kterej jsem přišel, ale jsem Uhlíkův kamarád a to jsem mu nemohl udělat. Tak jsem tam jel, ale už nepojedu nikdy nikam.

SOBOTKA ODPROŠUJE ZEMANA.....

Navštívil mě můj přítel Xaver Veselý, který je milovník a sběratel mých obrazů. Zadal mi objednávku od jednoho významného politika, nebo člověka činného v politice, takže maluju obraz, olej, který se jmenuje Sobotka odprošuje Zemana. Mimoto, když už jsem v tom malování, maluju kněžnu Libuši pod Vyšehradem a maluju Poslední večeři Páně, obraz, na který jsem se chystal celej život a neodvážil jsem se, tak teď na starý kolena… Je to velký plátno. Říkal jsem to Ivanovi, že budu dělat Poslední večeři Páně a on, jak je vtipnej, tak říkal: „Ty vole, tam je nohou! Nenamaluj ten stůl, jak končí, protože apoštolů je 12, musí tam být 24 + Kristus, 26 nohou. To se, ty vole, umaluješ, budeš dělat týden jenom nohy! “ Řekl mi to pozdě. Ubrus už končí nad okrajem plátna, nohy tam musí bejt. Když jsem přijel domů, počítal jsem je, gumoval jsem a přikresloval jsem si tam nohy. Bude to obraz plný nohou. Však ho uvidíte v obrazárně.

MS 2014

Začalo MS mého milovaného sportu! Kdo rozumí fotbalu, miluje ostrovní fotbal a Premier ligue nejkrásnější a nejnáročnější ligu světa! Moje milovaná Anglie vyhořela a my britofilové budeme čekat zase 4 roky! Tím pro mě mistrovství předčasně skončilo a sleduju ho bez vášní. Až budete číst červnový deníček bude už po něm......? Tipuju němce!

GEK SE LEPŠÍ!

Petr Novotný už bere telefony a je plný optimismu. Zve mě na kafe, ale mám strach, že nenajdu svého nejlepšího přítele ve stavu který by mi udělal radost. Jen těžko se smiřuji s tím, že už spolu nikam nepojedeme!?! Symbolicky podobnost vyjádřená ve verších....

 

KLATOVY, KLATOVY....NENAJDU TAKOVÝ MĚSTEČKO JAKO VY!

MORDIÉ!

To je přátelé, v červnu všechno. Co jsem zapomněl, vyzvoním vám v červenci. Máme slušnou návštěvu, děkuju všem, kteří mě čtou, děkuju všem, kteří mně píšou. Zachovejte mi svoji přízeň, bratři a sestry, a na shledanou v červenci.

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR