Dobrý den, dnes je 25.06.2024 - 10:28
1. samizdatový internetový magazín v prvobytně pospolném kapitalismu a rozvinuté tržní demokracii

Petr Novotný píše o Ringovi Leonardu da Vinci

Milý pane Leonardo da Vinci,

píšu Vám přes most několika staletí, která nás dělí. Měl jsem Vám napsat už dávno. V roce 1967, kdy jsem pracoval na ročníkové práci s názvem ,,Leonardo da Vinci, nejvšestrannější Evropan,,. Odvedl jsem tenkrát mizernou práci, taky po zásluze odměněnou špatnou známkou a poznámkou docenta Richtera: Velmi povrchní a neúplné. Dnes vím, že jsem nedokázal na tak malé ploše 20 stránek vystihnout a hlavně zhodnotit celou šíři Vašeho génia.

 

Neměl jsem se tenkrát do takového tématu vůbec pouštět. A teď se dopouštím ještě větší bláhovosti. Mám na ploše mnohonásobně menší popsat velikost a všestrannost Leonarda naší doby, božského Františka Ringo Čecha. Měl bych obsáhnout všechny obory lidské činnosti, do kterých trvale zasáhnul.

 

Měl bych to udělat hlavně proto, že zde nejsou jen písňové texty a Mistrovo pěvecké umění. Ano, tady se můžeme přesvědčit, že ovládá svou mateřštinu jako málokdo. Úžasná témata jeho písní, ďábelské, neotřelé rýmy, neporazitelné metrum. A k tomu ta nezapomenutelná interpretace. Dobrá, ale co dál. Tady už nenajdete Ringa bubeníka, císaře českého hardrocku s titulem ,,Bubeník roku 1965,,.

 

A Ringo malíř? Autor stovek nádherných obrazů, z nichž třeba dílo ,,Babička se vykecává s panem Proškem,, by mohlo viset v Louvru vedle Vaší Mona Lisy.

 

A kdybyste viděl Božského, jak hraje na divadelních prknech, přitom umí divadlo i řídit, jak prokázal ve svém vrcholném období! A navíc je významný spisovatel.

 

Každý, o kom se zmiňuje ve svých knihách, si tím vysloužil nesmrtelnost. Všechny slušné encyklopedie obsahují i podrobný popis jeho fotbalového umění a přirozeného nadání tenisového.

 

Když vstoupil do politiky, při jeho slavných projevech se třásly stěny Parlamentu i přítomní poslanci. A to jsem jenom na začátku tohoto obrovského výčtu Ringových schopností a zásluh. A víc se toho sem nevejde. Zase je moje práce povrchní a neúplná. A proč tohle všechno píši Vám, pane Leonardo da Vinci? Protože jste kdysi napsal: Nic velikého nedokáže umělec, který sám o sobě nepochybuje. A já Vám chci sdělit, že znám jednoho umělce, který dokázal hodně velkých věcí a dokázal je, přestože o sobě nepochybuje.

 

V dokonalé úctě Váš Petr Novotný