Dobrý den, dnes je 10.08.2022 - 18:34
1. samizdatový internetový magazín v prvobytně pospolném kapitalismu a rozvinuté tržní demokracii

Mistři mikrofonu

Celej život sleduju sportovní přenosy, fotbal, hokej, ležím u toho. Sleduju zajímavý sporty, ale fotbal a hokej jsou klíčový, ty jsou solí této země. Byl jsem zvyklej na vynikající sportovní reportéry. Zažil jsem Brábníka, zažil jsem ještě když jsem byl malej kluk Mašlonku, zažil jsem Gabo Zelenaye, Karola Poláka, Suchánka, zažil jsem Holubce. Všichni byli všichni výteční a hlavně uměli česky. Uměli česky, uměli slovensky, měli cit pro mluvené slovo a věděli toho o sportu hodně.

 

Noví Češi, porevoluční rychlokvašky, kteří se zmocnili mikrofonu, jsou tak strašní, že už na prvním mistrovství světa v kopaný po vítězství pravdy a lásky, jsem já a většina mých kamarádů, kteří zažili lepší komentátorský časy, měli vypnutý zvuk u televize, abychom neslyšeli ty příšerný kecy nedovařenejch imbecilů. Vadil nám samozřejmě i samolibej Bosák, pyšnej člověk a jeho vtípky, kterým jsme se všichni smáli. ( Myslím tím nás, komiky z branže) Musím konstatovat, že doba vyzrála natolik, že dnes když Bosák komentuje, tak se mi uleví a nechám si zvuk zapnutej. Zkrátka mezi slepejma, jednookej králem. Ty mladý reportérský rychlokvašky musím říct, že se soustřeďujou hlavně na Novasportu. Tam mají hnízdo, nebo výstižněji pelech! Tam se určitě taky množej. (Určitě dělením, jako láčkovci)

Na Novasportu běžela pár let ,,Premier ligue,, teď jak stanice pravděpodobně chudne nebo nemístně šetří, tak zřejmě nekoupili práva. Zvykl jsem si na ní, konečně jsem na starý kolena zjistil jak vlastně vypadá opravdový fotbal. Tak mám Sky, kde jsou díky Bohu anglický sportovní komentátoři. Jsem úplně u vytržení, jak je to celý dokonalý, ostatně jako všechno co je britský.

 

Naši hlupáčci, aby ukázali divákům, jaký jsou machři, jak se vyznaj, ať chátra vidí! Jak píše Šimek s Grosmanem, jak maminka v Kotcích oslovovala prodavače křestními jmény, tak oni překládají názvy klubů, který se překládat nesmí!

 

A tak český diváku žasni: Hrajou Karamelky, Hrnčíři, Toffies, Popej, Žiletky, Černé mačky, Tygři, Kladiváři, což já bych spíš Westham United přeložil jako Západní šunkaři. Divím se, že jim nikdo neřekl jak velký je to profesní prohřešek a jaké to z nich dělá burany.

 

Takhle na nás machrujou. A děti které se ve slušných fotbalových rodinách dívaj samozřejmě taky, se ptaj: „Dědo, kdo jsou Hrnčíři? Nebo co jsou Žiletky? Co jsou Tygři?" Já vysvětluju: „Děti, to k vám mluví hlupáci! Anglický názvy klubů se nepřekládaj. A když, tak jenom účelově." Takže jsem si začal vypínat zvuk. Ale předtím jsem si výroky mistrů mikrofonu zapisoval a vytvořil slušnou sbírku neprofesionality.

 

Chci se s vámi o tu jazykovou rozkoš podělit…..

 

Začínáme ODZNOVA. – Blbečku! Začínáme ZNOVU od začátku. Byl začátek, my se jakoby vracíme a od něj znovu začínáme troubo. Ne ODZNOVA. Začínáme ODZNOVA je imbecilní výplod tvých zanícených mozkových plen. ( Protože mozek nemáš blbe, tudíž se ti nemůže zanítit!)

 

UZAMKUJE ASTON VILLU NA JEJÍ POLOVINĚ.

 

ZA ÚSPĚCHEM JDE NAPROTI. To je čeština! Co?

 

ZRANĚNÍ MU VYSTAVILO STOP NA NĚKOLIK DESÍTEK VTEŘIN! Co tomu říkáte? To by jeden nevěřil, že mu zranění vystavilo stop na několik desítek vteřin. Děkujeme za zprávu debile!

 

Další gramatická perla: CENTR TREFUJE EBUEHO!

 

REZULTUJE Z TOHO POKUTOVÝ KOP! Výraz REZULTUJE je neustále velmi módní. Bylo v každým zápase dvakrát třikrát použito, Blbci. Ten pokutový kop je rezultát. Rezultát je to rozhodnutí, to je to nařízení pokutového kopu. Když rozhodčí zapíská a ukáže na desítku, tak to je REZULTÁT! Ale nic nemůže rezultovat! Soudce nařídil pokutový kop. To je ten rezultát. Ale rezultuje z toho co? Že jste debílkové.

 

Bude se nastavovat – teď pozor, přijde velká moudrost….

,, A I NASTAVENÝ ČAS MŮŽE PŘINÉST VÝZNAMNOU ZMĚNU!,, To je, panečku, zpráva televizní diváci a milovníci kopané! Představte si, že nastavenej čas může opravdu přinést nějakou změnu na stávajícím výsledku. Kdo by to řekl co? Díky za zprávu.

 

Teď vymysleli novej výraz. KOPE PĚTKU. Byla to PĚTKA!

V životě jsem nepoužil pro malý vápno výraz PĚTKA. Kdo ví, jestli ti debilové vůbec vědí, že je to malý vápno. A taky jsem neslyšel za celej svůj fotbalovej život výraz ,,BRANKOVÁ KONSTRUKCE,,. Možná, že v nějakém letáku výrobce branek to je, ale chci vám mistři mikrofonu prozradit, že ,,BRANKOVÁ KONSTRUKCE,, jak vy říkáte, ……zachránila ho branková konstrukce, Drogba střílí, ale byla to branková konstrukce od které se míč odrazil. Blbínku! buď to bylo břevno, nebo to byly tyče! To po stranách, ty reportérský hovado, jsou tyče a to, co je spojuje, je břevno. Brankovou konstrukci si strč někam.

 

Další výraz velmi familierní. ŽLUTÝ KARTONEK. Soudce vytáhl žlutý kartonek. To je žlutá karta, což jste možná pochopili, drazí čtenáři. Gudjoansen postupuje po pravé straně. Všichni to vidíme, to je jako kdyby oznamoval slepcům….pozor teď kope nohou.

 

Taky nádherná zpráva. Jeden z nich na tom Novasportu, oni se přelejvali všude, všiml jsem si, že začali zaplevelovat ostatní stanice. Nebo vydali sborník odborných výrazů a poslali ho všem TV sportovním redakcím.Bezpochyby se ujišťují mezi sebou, že jsou výteční.

 

Jeden z nich je tak zvaný VYZRAZOVAČ. (Nechci jmenovat)

 

Vyzrazovač, je sportovní komentátor kterej, když je sestřih zápasu, který diváci neviděli, a bambula to posléze komentuje, vám předem prozradí, jak každá akce dopadne. Čili on vám vůbec nedá šanci, abyste jste vychutnal napětí akce, prožil ty krásné okamžiky, dokonce vyzradí výsledek na začátku sestřihu, nebo zkráceného záznamu.

 

Doslovný přepis vyzrazovače z Novasportu:

 

„V posledních vteřinách, se řítí Daff na branku Hrnčířů, ale uvidíte, netrefí se.“ (No, netrefí se!)

„Tlak Toffies se po přestávce zvýšil, ale nebylo jim to nic platné.“

Tak pěkně se dívejte celých dalších deset minut sestřihu, ale on vám už v první vteřině vyzradil, že to zůstalo tak, jak to bylo v tom prvním poločase.

…….Ještě rohový kop u branky Ars (?), ale ze zoufalé snahy nic nebude!

…….Kladivářům šlo dnes o pátou příčku a všichni uvidíte, že šanci nevyužili. Děkujeme, vyzrazovači.

Další z mluvících perel Novasportu je DOTAZOVAČ. (svědí mě huba, abych prozradil jeho jméno…..)

 

Dotazovač, je zamilovanej sám do sebe a do své květnaté mluvy, do své odbornosti, ale nikdy se nezeptá holou větou, tak jak to má být, aby všichni jasně pochopili otázku.

 

Dotazovač se o poločase ptá: „Pane Jarolím, myslíte si, že dnešní remíza Slávie byla zaviněna slabším výkonem záložní řady, kde zejména Černý se nestačil vracet, čímž v obraně chyběl a absence Krajčíka oslabila i druhou stranu, kde zejména v druhém poločase zela mezera a problémy s nahrazením zraněného Brabce vyvolaly ten závěrečný nebezpečný tlak soupeře, kde několikrát chyběla jen přesnější muška, aby se tu nechali všechny tři body. Nebo naopak při důraznější hře to mohla být právě naopak hra která chyběla a ůtočníci byli málo důrazní…….

 

To je otázka, co? Nevěřil jsem svým uším.

 

A opět dovolte perly mistrů slova z přímých přenosů…

 

,,Write Philips,, ODLEVUJE přetížené obraně,,. Panečku! To je čeština! Odlevuje přetížené obraně.

 

A bomba všech bomb….USTRÁŽIT!!! Ano! Lampard ho ustrážil. Útočili, ůtočili ale ustrážili je. Pane bože, ten slovakismus. Blbouni blbí. Hledám paní na strážení. Vy kreténi, uhlídal ho! Na stráži se stojí, ale prachárna se hlídá. Muniční sklad se nestráží a nestráží se ani soupeřův útočník. Ano, v některých končinách ano, stráží se v Žilině, v Prievidze a v Bratislavě. U nás, ty blbečku, se hlídá. Hovado jedno.

 

…….,,NEZAMIŘUJE tak kvalitně jako v první polovině. Vidíte, to je věta. Nezamiřuje tak kvalitně.

 

,,Lennon dává rozdílový gól,,. To je taky velmi pěkný,…… rozdílový gól, který to asi bude z těch pěti, z nichž každý měnil skóre ?

 

Pro zpestření jazykové hostiny trochu hokeje:…… NESEŠEL SE TIMING hokejky a puku! Obdivuhodné! ( rozuměj – netrefil puk! )

 

TEPLICE VARIUJÍ DRUHY KOPŮ….. (????)

 

Nebo….. ,,Gudjoansen reaguje na pohyb ukazatelů skóre,,. Zapsal jsem si to, ale teď nevím, co básník sportu myslel? ,,Reaguje na pohyb ukazatelů skóre,,…… no kdo ví, co dělal?

 

,,Může se stát, a to je taky součást zápasu, že bude prodloužení,,…… To je diváku novina co? To zíráš! Ty jsi hlupáčku nechtěl uvěřit, že prodloužení je součást zápasu a teď jsi se dokonce dozvěděl, že se může v prodloužení něco stát! Ano! Je to k nevíře ale může padnout gól….nebo dva….. ( neslýchané!)

 

Další krásný výraz je ,,NEDOVOLENÝ PŘESTUPEK,,. To je nádherná čeština. Jaký přestupek je asi dovolený co myslíte? ….

 

,,Nádherné trojúhelníkové kombinace a neuvěřitelné kontry,, Gabo Zelenaj se obrací v hrobě. Zkuste si, milí čtenáři představit, ty ,,nádherné trojúhelníkové kombinace a neuvěřitelné kontry,,.

 

,,Ukázali to už brankově,,. (Jak asi jinak Novablbečku?)

 

,, Míč reagoval na změnu trajektorie,,. Slovo trajektorie si taky předávali. Oni, jak se mistři slova stýkaj mezi sebou, tak tyhle obdivuhodný výrazy přejímaj jeden od druhýho. Slovo trajektorie se v každým zápase objevovalo několikrát. Dokonce jsem na pochybách jestli nepřebíjí výraz ,,USTRÁŽIT ,, …….

 

,,Fabregas vytloukl Arschavinovy bloky.

Vytloukl mu bloky, je krásnej výraz z volejbalu, ale čím vytloukl Arshavinovy bloky, když na rozdíl od voleybalu nohama nic nevytlučeš? Možná penisem a varlaty! Tím se bloky vytlouci dají, ale pravděpodobně bude muset hráč okamžitě po vytlučení bloků na střídání….

 

To je nádhera. Promiňte, ale jako člověk živící se též mluveným slovem jásám. ……

 

,, Pokusí se zrušit nulu na kontě svých vstřelených branek,,. To znamená, jestli tomu dobře rozumím, nevstřelil nic. Ale on se tu nulu na kontě svých vstřelených branek pokusí zrušit. (Snaha budiž pochválena!) …….

 

,,Slávisté čekají na rušové útoky,,. ( A dočkají se?)

 

….. ,, Gerard může exekuovat druhou ránu. To je nádhera blbounkej diváčku co, něco tam zřejmě rezultovalo na trajektorii a teď můžou exekuovat druhou ránu nesmírně tvrdého projektilu. Ten projektil byl míč, abyste pochopili.

 

….. ,, Kdo ponese gólový prapor Rudých ďáblů? ( Grebeníček ty vole!)

 

A na závěr dovolte ještě jednu lahůdku:…… ,,Ucítil kontakt na svých končetinách. To je přeci nádhera! Považte vážení televizní diváci! Obránce ucítil kontakt na svých končetinách. ( Jak neobvyklé!)

 

Je to snůška lidí neznajících svoji mateřštinu, a o ní ani nepřemejšlících. Určitě jako kluci nic nečetli. Ti lidi nemohli číst knížky, nemohli číst Foglara, nemohli číst nic. Co mohli tak číst? Telefonní seznam, jestli ho měli doma. Nebo tatínkův stranický průkaz! Blbci.

 

Když jde fotbal v Český televizi, vypínám si zvuk. Občas, když jsem v dobrém rozmaru nechám tiše mluvit pyšného Bosáka z vynikajícím Táborským. Na Anglii, kde je fotbal doma, tam hledám ůtěchu a potěšení!

 

V mluveném slově, i v kopaném míči!

 

( Máme se na co těšit! Hrnčíři vylepšili obranu, Toffis zálohu, Žiletky nakoupily u Západních šunkařů, Blůz u Tygrů, Černé mačky se chystají jak to nandají Kladivářům a Kohoutům, pokud nepodlehnou Jezdcům z královnina parku nebo Novohradským spojencům????!!!!!) Běžte do prdele!

 

Váš RINGO