Dobrý den, dnes je 19.01.2021 - 06:02
1. samizdatový internetový magazín v prvobytně pospolném kapitalismu a rozvinuté tržní demokracii

VRAŽDA ALBRECHTA Z VALDŠTEJNA

 - VRAŽDA ALBRECHTA Z VALDŠTEJNA

VRAŽDA ALBRECHTA Z VALDŠTEJNA

Císařský maršálek Albrecht z Valdštejna - vévoda Frýdlantský, byl velký přívrženec astronomie a její pseudoodnože astrologie. Johanes Kepler mu sestavil horoskop, kde mu předpověděl skvělou kariéru. Varoval ho však před pýchou, nadutostí, hrabivostí, krutostí a bezohledností, jaká byla Valdštejnovi vlastní.

 

Vévodův osobní astrolog Seni mu označil 25. únor za jeden z nejvýznamnějších dnů v jeho životě. Leč chybička se vloudila.Tu noc byl s císařovým souhlasem v   Chebu se svými věrnými zavražděn. (Seni se se zpožděním Valdštejnovi nad rakví omluvil.)

 

Valdštejna doprovázel Trčka nejlepší šermíř té doby. (Ležící s palcátem a halapartnou) Než se dostali k Valdštejnovi zabil Trčka třináct ůtočníků. Na levé straně obrazu zavražděný Illov, Valdštejnův druh. Pod postelí vykukuje Kinský probodnutý halapartnou. Teprve potom se dostali vrazi k vévodovi a proradný setník W. Deveroux ukončil jeho život partyzánou.

 

(Krutost vrahů povrzuje i to, že neušetřili ani Valdštejnovo oblíbené koťátko "Rudlu", kterého vylákali z baldachýmu voláním "Myšička! Myšička!" a Deveroux, který byl rozjetý, ho utloukl nočníkem). (Rozdupal i vévodovu oblíbenou kachničku do vany.)

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR