Dobrý den, dnes je 25.06.2024 - 10:14
1. samizdatový internetový magazín v prvobytně pospolném kapitalismu a rozvinuté tržní demokracii

Betlém Open

Betlém Open - Betlém Open

Betlém Open

 

Na Střední Východ přinesli golf tři králové Kašpar, Melichar a Baltazar. Ledva pozdravili Ježíška a dali mu dary (zlato, kadidlo a myrhu), už mazali za Betlém trochu si zahrát. Byl to vynikající trénink, protože hřiště bylo jeden jediný pískový bankr. Přihlížejícím pastýřům se hra líbila a hned začali budovat hřiště. Církevní prameny tají fakt, že malý Ježíšek od nich dostal dětskou sadu holí a sv. Josef odkoupil od Melichara poměrně zachovalý sat. Při útěku do Egypta mohl tak oslíka popohánět sedmičkou železem. Na obraze vidíme tři krále klanějíce se Ježíškovi.

 

Pozorný divák může namítnout, že král Baltazar byl černoch, což malíř nechtěl zatajit, ale pravdou je, že malý Ježíšek, který nikdy v životě ještě černouška neviděl, se ho bál?plakal?volal bubák a dělal hu? hu? hu? jako neukáznění sparťani.

 

Proto si Baltazar (první zleva) nabělil tvář moukou, aby se Božské dítě uklidnilo. Baltazar se smál a říkal "?jen ho nechte je ještě maličký, však i já když, se ráno podívám do zrcadla a zapomenu, že jsem černoch, tak se děsně leknu!"

 

S chutí si často zahrála i Maria, která po porodu přibrala a chtěla něco shodit. Král Herodes, který se hru naučil též od tří králů, byl velmi špatný hráč a vůbec mu to nelítalo. Zelenou kartu si vystavil sám, švindloval a míčky mu padaly do Jordánu. Strašně ho rozzuřilo, když se dozvěděl, kolik hraje v  Betlémě malý Ježíšek pod par!

 

Vyvraždit neviňátka se rozhodl, když dostal z Betléma hliněnou tabulku, na kterou napsal anonymní fanoušek docela vtipný puškinovský verš "BARVY LAKY FERMEŽE - JEŽÍŠEK TI NAŘEŽE!"

 
Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR