Dobrý den, dnes je 26.09.2023 - 10:49
1. samizdatový internetový magazín v prvobytně pospolném kapitalismu a rozvinuté tržní demokracii

Předvolební s Xaverem

X: Na Frekvenci 1 právě teď začíná Pressklub a naším dnešním hostem je František Ringo Čech. Ahoj.

R: Dobré odpoledne.

X: V dobré náladě, nebo ve špatné náladě?

R: Xavere, já, když jsem ti slíbil, že přijdu dneska na Pressklub, tak pak jsem ti chtěl 20krát volat. Představa, že budu mít takhle příšerný téma… Já, kterej jsem vlastně kontroverzní politik. Naštveme lidi. To bude tak hrozný!

X: No, oni to s náma nějak vydržej. Františku Ringo Čechu, dovolíš na úvod jednu velmi intimní otázku?

R: Ven s ní.

X: Kohos volil?

R: Já… Tam není nikdo, koho bych měl rád. Nenašel jsem nikoho srdci mému blízkého. Urno, urno, přesmutná jsi. Nakonec jsem z občanské kázně tam jednoho hodil, nejsem na to pyšnej. Už když jsem odcházel, tak jsem si říkal: Mezi slepejma jednookej králem. Ale neprozradím to, protože… Ty věci se neříkej, to je důvěrný.

X: Ringo, největší překvapení těchto voleb, protože v této chvíli podle internetu nějakých 96 % hlasů je sečteno a dá se říci, že je rozhodnuto. Tak co tebe nejvíc šokovalo z těch výsledků?

R: Já jsem je předpokládal. Já se nechci vytahovat. Já bych chtěl, když dovolíš, ještě předeslat před naší debatou, že já jsem odpůrce tohoto volebního systému. Já jsem pro většinovej volební systém, kterej je prostě průzračnej. Vítěz bere vše a taky víme, kdo co pokazil po volbách. Bude strašný handrkování. Prostě nastane takovej chaos! Já jsem dokonce, a teď to řeknu, to je právě to, proč jsem sem nechtěl jít, já jsem upřímnej, já říkám pravdu. Já i nejsem pro všeobecný volební právo. Já si myslím, že volit by měli lidi až po 25 letech, občani, který mají čistej trestní rejstřík, který pracujou a který platěj daně. Tohle je prostě… Použiju slovo nesouhlasím. To je vše.

X: Dobře. A to překvapení?

R: Překvapení žádný. Já jsem to čekal. Já když jsem jel sem, tak jsem… Nezapomeň, že já je všechny znám i křestními jmény. Vždyť jsem mezi nima byl. Ta obměna není zas tak velká za ty léta.

X: Ale neznáš voliče.

R: Voliče právě znám. Znáš mé oblíbené rčení. Já často cituju Winstona Churchilla, že největším nepřítelem demokracie je pětiminutový rozhovor s voličem. Prostě, volič je zmatenej. Proto si myslím, že 18letej kluk nemůže vědět, koho volit. Nemůže to mít srovnaný v makovici. On nemá srovnanej ani osobní život. Víš, že já jsem ctitel Solónových zákonů. Tam dokonce Solón prosadil v Řecku, že nemůže se nikdo zdržet hlasování, nebo stát stranou. Musíš říct jasně ano, ne. Nic jinýho neexistuje. Tak voliči volili. Já jsem mluvil s většinou těch lídrů mimo Sobotky, ten se mnou nemluví, protože já jsem takovej nezvedenej syn sociální demokracie, přítel Miloše Zemana, takže to jsi černá ovce v sociální demokracii. Kdo ví, jestli vědí, že tam ještě jsem!

X: Ty jsi stále členem sociální demokracie?

R: Proč bych odcházel,! Já jsem členem sociální demokracie. Zaprvé jsem se kdysi bláhově domníval, že je u nás levice a pravice, a postavil jsem se na stranu, která podporuje sociálně slabší a je taková, řekl bych, masarykovsko-benešovská. Nepřímo. A pak, když už jsem věděl, že je všechno jinak, tak co?

X: Počkej, když seš teda sociálním demokratem, tak ten volební výsledek, řekněme, 20,77 % vidím teď tady na internetu, už je to možná trošku méně ještě, tak to tě musí rozčilovat, ne?

R: Ne, já jsem ho čekal. Sociální slabí lidé v týhle republice mají pocit, že to je jako jediná záštita, a čekaj tam ochranu, jo? Proto se přikloněj. Taky sociální demokracii to deklaruje, ale než jsem jel k tobě, tak jsem poslouchal Sobotku, jak zoufale chce do tý vlády a jak chce vládnout a jak to z něj lítá na všechny strany. Jak ten redaktor se ho ptal: „A to jako odstoupíte, když nemáte tolik?“ „Ne, proč bych odstupoval? Vždyť jsme vyhráli.“ Zoufalá snaha vládnout. Ta politika je plná extrémně ambiciózních lidí. A když jsem to viděl na tý obrazovce ty nahý zadky dychtivý těch peněz, prázdný makovice, voči vyhaslý. Jsem zděšenej, ale není kam utéct!

X: František Ringo Čech na Frekvenci 1, enfant terrible sociální demokracie, tak trošku.

R: No, dejme tomu.

X: Ty nevíš, co to je, že jo?

R: Vím, to jsem já.

X: Zlobivé dítě.

R: Zlobivé dítě.

X: No ale proč to zlobivé dítě nepomohlo kampani?

R: Nikdo mě nevyzval a já nesouhlasím s programem, mám výhrady k programu sociální demokracie a hlavně, já jsem vlastně prezidentův člověk, i když jsem Miloše neviděl od voleb a ani tam mě nepustili, jak víš.

X: Tak a na to se chci ptát. Ani to tě nepřekvapilo, Ringo, ten neúspěch Zemanovců?

R: Ne, ne. Jak to začalo… Miloš mě, ještě vůbec než se něco dělo, tak na všechny ty sjezdy mě Miloš zval, i když já nejsem člen strany Zemanovců. Já tam vždycky něco vyprávím. Moje parketa je kultura, to já mám naštudovaný, tak já jsem tam k nim vždycky promlouval. Ale v okamžiku, kdy šlo do tuhýho, tak oni tak obklopili toho Miloše takovým neprůchodným kruhem. Oni mě nepozvali přece ani k tý inauguraci. Poslali mě pryč! A já jsem to tak těžce nesl, Miloš se mi potom omluvil v televizi, to bylo gesto. Zulíbal bych ho za to, když tohle státník řekne v televizi… Ale pak jsem ho neviděl, nic. Oni ho tak dokonale uzavřeli! To znamená, já si myslím, že strůjce toho jejich neúspěchu je premiér Rusnok.

X: Cože?

R: Kdyby mě Rusnok jmenoval ministrem kultury, což já jsem s Milošem tak jako, měl jsem to připravený, tak já bych ze slušnosti a z povinnosti, vstoupil bych do tý strany mezi ty Zemanovce a chtěl bych jim dát nějakou tvář. Víš sám, co dělají lídři. Jak od lídra je odvozenej úspěch celý partaje. Tím nechci říct, že jsem charismatickej lídr, ale přišel bych s jasným programem a lidi by určitě vycítili, že to myslím vážně a že to je tah na bránu. Čili, to se nestalo, já jsem, jak říkám, já jsem bez kontaktu.

X: Počkej, ale pořád mně neodpovídáš, Ringo, na to, co je příčinou neúspěchu SPOZ.

R: Já bych je protáhl přes těch 5 %.

X: Dobře, tak ty bys je protáhl, ale co se stalo, že nedostali třeba 3 %?

R: Ztratili důvěru lidí, nebyli jasní, nebyli čitelný, nepřišli s ničím, co by lidi oslovilo. Podívej, Babiš, to je mistrovský dílo, jakým způsobem pracovali. Já jsem se…

X: O Babišovi za chvilku, ale teď tedy důvody neúspěchu Zemanovců. Tak jenom to, že jsou nečitelní…

R: Charismatičtí vůdci, místo, aby se starali o stranu, tak se nacpali k Milošovi na Hrad, tam to maj jak na vejminek, ta strana zůstala jako kůl v plotě, tak jak to s ní mohlo dopadnout? Já bych to Milošovi bejval všechno řekl, ale naposledy jsme spolu mluvili, Miloš mi volal v létě. Já jsem byl v zahradní restauraci U Medvěda u Malý Skály a říkal jsem: „Miloši…“ Vyčetl jsem mu, že mě nejmenoval ústavním soudcem. A Miloš mi říká: „Hochu, to ne, ale já ti dám v říjnu cenu.“ A kde je? Kde je ta cena? Ledaže by ještě zejtra pro mě poslali kočár.

X: Tak to se ještě může stát.

R: To mu rozmluvili. To mu vytloukli z hlavy. „Co tě to napadlo, takovýmu idiotovi ty dáš cenu? Vždyť je mu teprve 70 let, napsal 11 knih, 4 celovečerní filmy, namaloval 500 obrazů, 1 000 písniček natočil, to je málo, Miloši. To cenu ne.“

X: Teď už vynecháme Ringo Čecha z toho příběhu…

R: Nejde to, Xavere.

X: Ne, jde to. Tady to jde tak, jak říkám já. Promiň. Teď to pojďme komentovat tak nějak všeobecně. Z tvého pohledu, ale všeobecně. Už neříkej to, kdo ti kde nějak ukřivdil. Teď nám řekni, v čem vidíš úspěch pana Babiše. Říkal těm lidem něco, co chtěli slyšet, nebo měl výbornou agenturu, nebo?

R: Obojí. Všechno. Já jsem se s Babišem sešel, mně to zajímalo moc, tak jsme se sešli.

X: Dal ti cenu nějakou?

R: Ne, nedal. Tak on si myslí taky, že bych si ji nezasloužil. To je všeobecné mínění, jenom já si myslím, že bych si ji zasloužil. Nějakej humor v tom programu musí bejt.

X: Já bych ti dal cenu nějakou.

R: Ty mě máš rád. A já jsem mu řekl: „Pane Babiš, vy si užijete, jestli projdete, jakože projdete.“ Protože ty lidi, oni jim to tak rozmělněj, budou takový problémy, co si tam každej… Na každýho se nedostane, to je příčina všeho zla. A pak začnou mezi sebou.

X: Funkce…

R: Funkce, škorpit, hádat. Já jsem smutnej z tý roztříštěnosti, která teď bude. Bude to horší, než to bylo.

X: Dobře. Už víme pana Babiše, v čem to teda spočívá tvýma očima, Ringo, a teď takové ty neúspěchy třeba Zelených, nebo Jany Bobošíkové. Jak je to možné, že to s takovou kampaní, s takovou houževnatostí bych řekl…

R: Já myslím, že Zelení jsou provaření, Zelení jsou od Šumavy k Tatrám. Najdeš tam slušný lidi, kterým jde o ekologii, najdeš tam taky extrémisty. Blázni mezi Zelenejma vyděsej lidi. Ti nechtěj, abychom jezdili v autech a bydleli v jeskyních. To nejde. Tam je ta rozpolcenost. Bobošíková, tam já jsem myslel, že to bude těsný, protože jsem myslel, že ženský jí daj hlas. No, nestalo se. Já jsem ji měl v programu Kdopak by se Čecha bál? Ono se to bude teprve vysílat. Velmi pěkně jsme si popovídali. Tu bych tipoval bejval vejš.

X: No a co se děje?

R: No, to je právě to, v čem jsou ty volby nevyzpytatelný. To zvrtne drobnost, to zvrtne věta, to zvrtne nějaký gesto. Něčím musela ty ženský naštvat, že jí ten hlas nedaly. Možná protože je pěkná baba.

X: Jo takhle. No a ten obrovský, katastrofický pád ODS? Co si o tom myslíš?

R: Já se musím přiznat, já, když jsem byl v Parlamentě, já jsem byl vždycky v opozici. Já jsem nezažil, co to je vládnout. Já jsem nebyl ve Strakovce, já jsem dostával vždycky jenom po hubě za všechno, co jsme dělali. Takže já na ně mám trochu pifku. I když ODS se změnila k lepšímu, já mám rád třeba Svobodu, primátora. Je to slušnej člověk. Hodně se ODS změnila, pozdě! Pořád je ve mně takový to: Dobře vám tak, kluci. Tak jste s náma vorali. Vždyť my jsme ve sněmovně k hanbě všech poslanců. Kočárník porušil zákon! A místo, aby šel do báně, tak poslanci odhlasovali, že je doživotně osvobozenej a omilostněnej. Takže ODS má u mě vroubek. Ale musím říct, že tahleta ODS, ta konečná, která takhle špatně dopadla, ta zase si to tolik nezaslouží.

X: Je to konec té strany, myslíš?

R: Já myslím, že ne. Že ona má osobnosti, právě Svoboda i ta Němcová.

X: Němcová.

R: To jsou lidi, který to hned tak nevzdaj. Politika je jejich život. Kór Němcová! Já bych ji teda doma mít nechtěl, dominantní ženská. Ale myslím, že je čestná a spravedlivá a že o nějaký ideje jí asi jde, i když… no…

X: Dá se říct, že ODS zaplatila daň za duo Nečas-Nečasová, dříve Nagyová?

R: Ne, určitě ne. Češi jsou takoví, že ti neodpustěj zločin a zlodějinu, ale sexuální úlet nebo lásku, na to my prostě slyšíme.

X: Počkej, sexuální úlet, jak ty říkáš, zneužívání zpravodajské služby není sexuální úlet.

R: Ne, promiň, to jsem zrovna nemyslel. To jsem myslel obrazně. Když tě nachytaj při nějakým hříchu, smilstvu, tak Češi přimhouřej oko. Ale samozřejmě Nečas je strašně slušnej člověk. On byl šéfem bezpečnostního výboru, když já jsem tam byl. A vím, že to je slušnej chlap. Je mi ho líto. Prostě se zamiloval. Ale ta Nagyová, to bude nářez. Každej si vybere tu svou. Doufám, že teď bude šťastnej. Teď asi prožívá veliký štěstí, i když ten soud jim to hatí, ale kéž by mu to vydrželo! Vlastně neprovedl nic jinýho, zamiloval se.

X: František Ringo Čech na Frekvenci 1 v Pressklubu, hudebník, malíř, komentátor, spisovatel, cestovatel atd., jenom pro úplnost.

R: Říkal jsi, abych se nevytahoval a nestěžoval si, a sám mě k tomu poňoukáš.

X: No ne, tak já vidím, že tě to začíná mrzet.

R: No protože jsem to asi přehnal s tou hořkostí v srdci.

X: Já jsem ti slíbil cenu…

R: Dobře mi tak, blbounovi.

X: Příště dostaneš cenu Frekvence 1, až přijdeš. Ringo, teď jedna zcela vážná věc. Pakliže se po revoluci, po 89. roce nezakázala komunistická strana, mně bude zajímat tvůj názor, prosím, dávej pozor. Nenech se rozptylovat naší krásnou kolegyní ve studiu tady. Když se nezakázala, je to dneska parlamentní strana v demokracii, stále by mělo platit, že se s komunisty nemluví? Nepřijde ti to všechno už tzv. bouře ve sklenici vody? Něco proti komunistům? Tyto volby možná ukázaly, že x procent občanů chce komunisty, aby rozhodovali o veřejných věcech. Tak nemělo by se už přimhouřit oko a neměli by komunisti mít váhu jako každá jiná strana?

R: Ono se přimhuřuje. Bouře ve sklenici vody to nebude, oni se nezřekli marxismu, oni prostě pořád vyznávaj Stalina. Lidi zapomínaj na ty hrůzy, který komunisti napáchali.

X: No ale ať řekli, co řekli, oni dostali hlasy, panebože.

R: Protože těm lidem je to už jedno, lidi si myslej, že to bylo vždycky jako teď.

X: Ty dneska zlobíš, Ringo.

R: Neodpověděl jsem ti?

X: Ne, já se tě ptám, když si tolik lidí přeje komunisty, a to nejsem jejich advokát.

R: A já ti odpovídám.

X: Je to strana jako každá jiná.

R: Ano, protože nevěděj, co komunisti jsou. A já bych hned dodal, tihle komunisti, protože já je zase znám většinu z parlamentu ještě, oni se udrželi v těch křeslech, oni jsou to docela slušný lidi, ať mě diváci nekamenujou. Dokud za nima nestojej nějaký tanky, odkudkoliv, dokud se nepřichýlí k dubisku, tak je to normální, polevicová strana s velmi agresivním zaměřením levicovým.

X: Prosím tě, odpověz mi na otázku. Já zavedu tělesný tresty v Pressklubu brzo! Já se ptám, když už jsou tam navolení, občané je chtějí, jestli by to neměla být strana jako každá druhá.

R: Ona je, to se mě ptáš na něco… Havel je měl zrušit. Nezrušil, tak ať na nás teď nechce, abychom my je teď trestali. Já prostě, dokud něco neprovedou… Oni jsou tak zticha… Oni teď budou, velmi vydělaj na těch volbách. Dostanou velmi výhodný posty, to je v podstatě vítězství komunistický strany.

X: Tak, a já teď, otázka další k tomu. Umíš si představit komunistu ve vládě?

R: Umím.

X: Že by třeba pan Grebeníček byl ministrem vnitra, třeba…

R: Pan Grebeníček asi ne, ale doktor Filip určitě. Umím si ho představit ve vládě. A dokonce…

X: A v tu chvíli?

R: A v tu chvíli co?

X: Co ty? Já bych se třeba stěhoval na Petržalku.

R: Tam bude taky nějakej komunista ve vládě. Není úniku, jak jsem ti říkal, před námi Brusel, za námi Moskva. Dneska už není kam zdrhnout. New Zealand, nebo prostě…

X: Takže si umíš představit, že komunisti by vstoupili do vlády?

R: Nechci bejt špatnej prorok, ale já si myslím, že tam nakonec vstoupěj. Ne zrovna teď, ale protože se to i týhle vládě, která vznikne z těchto voleb, nebude dařit, nebude se jim dařit, protože ty priority má úplně někde jinde, než opravdu jsou, to znamená soběstačnost ve výrobě, ekonomika… no hrůza. Nechci se do toho zaplejtat. Tak bude ještě hůř, komunisti dostanou ještě víc, protože oni si daj pozor, aby se připálili, aby se k něčemu přidali. Ty chyby budou dělat ty ostatní, Babiš je nadělá, Okamura je udělá. Mimochodem Okamura je velmi slušnej člověk. Co mu udělaj? Já jsem mu říkal: „Okamuro, co ti udělaj ty lidi v tý straně, to budeš zírat.“ Stejně jako Babiš. Vždyť Babiše chtěli svrhnout za tři neděle, co založil stranu! No tak co můžeš čekat od takovejch poslanců?

X: Za jak dlouho tipuješ, že bude vláda?

R: Bude to složitý. Miloš jim dá ještě zakouřit. Oni si to zasloužej.

X: A jak tak znáš Miloše Zemana, myslíš si, že v této situaci, za současného rozložení sil, jaké vidíme teď po výsledcích voleb, má svůj plán, myslíš?

R: Miloš má vždycky plán. Miloš má naprosto politicky jasno.

X: Jak to tipuješ?

R: Já to nedokážu odhadnout. On mě vždycky něčím překvapí, ale nebude to mít jednoduchý teďka. Nebude to mít jednoduchý, ale vyřešit to musí. Můžu ti říct, že já sám ho sleduju zpovzdálí, jak bych si znova postěžoval, za plotem v rohu, ale myslím, že Miloš si stojí dobře, nic nezkazil. Já se vždycky znovu ptám lidí: Co vám proboha udělal ten Miloš? Co udělal špatnýho? Že chce bejt ambiciózní? Využívá jen toho, že je prezidentem a to, co mu demokracie umožňuje.

X: Umíš si představit, Ringo, že by byl pan Sobotka, předseda sociální demokracie, premiérem této země?

R: Umím.

X: Umíš?

R: Umím, ale snad nebude.

X: A kdo bude teda?

R: Takhle, nechtěl bych, aby to byl Sobotka. Nic o něm nevím, nemůžu o něm říct nic špatnýho, ale Sobotka je ani ryba, ani rak. Nehybné vody. Já mám rád, když víš o tom člověku, co si myslí, co chce. Sobotka je pro mě naprosto neprůhlednej, je to úředník.

X: Je to alespoň…

R: To je stejný, jako v ODS je Benda. Benda je reinkarnace soudruha Varholíka. Já to prostě vidím. Já jsem umělec, posluchači mi prominou, usuzuju ukvapeně a podle emocí, tak se na mě nezlobte, proboha. Já jsem sem neměl dneska vůbec chodit.

X: Ne, to je v pořádku. Ale je teda pan Sobotka, když už říkáš všechno to špatné o něm, tak je aspoň charismatickým lídrem?

R: To v žádným případě! Kdyby byl charismatickej lídr, tak já ho budu mít rád. Hašek je charismatickej člověk. Hašek jo, ale Sobotka ne.

X: Tak to pak vůbec nechápu, proč ty, jako člen sociální demokracie, toto neříkáš sociálním demokratům.

R: Já mezi ně nechodím, nikdo se mě neptá. Já čekám, až mě vlast zavolá. Ale nevidím důvod, proč bych měl vystupovat ze sociální demokracie, když jsem nic neprovedl. Já jsem opravdu prvorepublikovej sociální demokrat.

X: Tak a zkus ještě odhadnout, Ringo, za jak dlouho, teď máme 26. nebo 27. října, kdy tak může být vláda?

R: Nedokážu odhadnout. Nedokážu. Já myslím, že to bude trvat. Teď budeme svědky, teď začne ten mazec.

X: Nějakou sázku bych z tebe třeba vymámil. Že bysme se vsadili třeba o tvůj obraz.

R: Miloš má, jak jsem řekl, vždycky plán, geniální plán, po Novým roce by mohla bejt.

X: Po Novým roce až?

R: Ano, ano.

X: A co se mezitím, myslíš si, všechno odehraje? Máš pocit, že dnešní slova pana Sobotky odpoledne v České televizi, když říkal, že pouze s ODS a s TOPkou ne, že to znamená, že budou vládnout sociální demokraté s kýmkoliv?

R: Já ani s tímhle nesouhlasím. Musej vládnout tak, aby to bylo prospěšný týhle zemi. To, co říkal Dostál: „Ty stranický půtky, Ringo, to je šílený. Já něco chytrýho navrhnu, ale protože jsem sociální demokrat, všichni na tzv. pravici jsou proti. Vůbec je nezajímá, co jsem řekl. Že je to dobrý! Kdokoliv cokoliv řekne z druhýho tábora, tak to budou ti druzí negovat, popírat, bojkotovat.“ Může z tohohle vzejít něco dobrýho? Já když jsem byl v parlamentě a něco ODS udělala, bylo toho málo, co stálo za to, tak jsem je podpořil. I proti vůli klubu. Prostě když jsem myslel, že je to dobrý, že je to pro prospěch týhle země. O to jde, proto tady jsou, ne kvůli těm svejm platům! Oni musej sloužit nám. Teď říkám fráze a mávám tady praporem!

X: Já tomu rozumím. Teď jsme v samém závěru Pressklubu s Františkem Ringo Čechem. Ty jsi, Ringo, mimo jiné soudní odhadce a znalec žen.

R: No, dneska se tím necítím být.

X: No a kdo teda z té politické scény, je tam nějaká žena, které bys dal na stupnici 1-10 desítku?

R: Já neposlouchám zprávy, já se tak vyhejbám všemu, protože já se tak rozčilím vždycky, zkazím si celej den. Nemůžu psát legraci, nic. Čili já se vyhejbám těm informacím. Ale viděl jsem několik pěknejch ženskejch napříč politickejma stranama. Kdybych tam byl, tak asi byl loudil, loudil!

X: Která by vyhrála miss sněmovny?

R: Já nevím jména, ale je tam několik velmi pěknejch ženskejch.

X: Dobře. Tak ještě na závěr, jak si vede tvůj pořad na Televizi Barrandov?

R: Já mám své věrné diváky, já jim říkám garda. Program běží o půlnoci. Bobošíková tam teprve bude, už bohužel pozdě, tak těch 80-85 000 lidí mě sleduje. Já jim děkuju, protože pustit si o půlnoci televizní program, tak to může udělat jen člověk, kterej tě má rád. Takže díky, holky a kluci.

X: František Ringo Čech je s námi v Pressklubu. Já ti ještě na závěr, Ringo, poděkuju za to, žes přišel na Frekvenci 1, těšíme se na příště, a zároveň ti děkuju za to, protože jsem v tomto týdnu od tebe dostal obraz. Krásný, mám ho na facebooku, kdyby někdo chtěl. Jmenuje se to Šmírák, je to úplná novinka od tebe. Děkuju ti za to, kamaráde můj.

R: Je na mých webovkách. Já se znova omlouvám divákům a odvolávám všechno, co jsem tady dneska řekl.

X: Měj se hezky.

R: Na shledanou.

X: Zase někdy ahoj. František Ringo Čech na Frekvenci 1. Luboš Procházka. Luboši, jsme připraveni na zprávy? Něco nového? L: Ano, jsme. Dobré odpoledne. Je toho spousta. Nicméně, pokud bych měl mimo zprávy říct jednu věc, pánové, všichni v televizi, komentátoři i další mluví o volebním patu v České republice. Došlo k patu, kdy pravice, ani levice nebudou schopni sestavit vládu, ukazují to volební čísla.

X: Dej nám ještě půl minuty před zprávami, Luboši. Ringo, co si o tom myslíš?

R: Vždyť jsme to řekli.

X: Pat.

R: No ano. Zmatek, zmatek, dohadování, problémy, průšvihy. Ne!

X: Kam to povede, ten mat? L: K předčasným volbách, hovoří o tom v televizi komentátoři.

R: A já se tentokrát zapojím.

X: Tady je důležitý, co říká Ringo Čech, ne, co říkáš ty. L: Promiňte.

R: Ne, to, co říká pan redaktor zprávař, je to zoufalství. Je to zoufalství. Většinovej volební systém! A ne všeobecné volební právo! Do háje s tím!

X: Tak, my jdeme s Ringem do kavárny a Luboš Procházka jde číst zprávy.